• O szkole

Szkoła Podstawowa w Biesalu istnieje od 1 września 1945r. Od 2003r. tworzymy Zespół Szkolno-Przedszkolny z Przedszkolem w Biesalu . Dnia 20 października 2006 roku w obecności zgromadzonych uczniów, rodziców, nauczycieli i gości uroczyście poświęcono Sztandar Szkoły, przekazano go wspólnocie szkolnej oraz nadano Szkole Podstawowej w Biesalu imię Jana Pawła II. Dzień ten w kolejnych latach jest obchodzony jako Święto Szkoły i Patrona.

W obecnym roku szkolnym do szkoły uczęszcza 83 uczniów a do przedszkola 35 dzieci, pracuje 17 nauczycieli i 6 pracowników obsługi. W szkole działają koła zainteresowań: języka niemieckiego, czytelnicze,informatyczne,chór szkolny,SKS, Szkolne Koło PCK., OTOP „Zimorodek”. Większość uczniów bierze udział w licznie organizowanych konkursach rozwijających ich zdolności i zainteresowania

Nasze osiągnięcia:

W maju 2008r. jako Regionalny Organizator przygotowaliśmy Finał Wojewódzki Programu „Moja Mała Ojczyzna”we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada . W czasie wakacji uczniowie uczestniczyli w Jubileuszowej Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie. W roku szkolnym 2008/2009 wzięliśmy udział w Projektcie Edukacji Ekologicznej „Harcerska Natura” . Podsumowaniem projektu były ogólnopolskie konkursy: plastyczny i fotograficzny. Uczennica kl.VI zajęła I miejsce w konkursie fotograficznym i w nagrodę pojechała do Norwegii. W 2009 roku  Biblioteka Szkolna w Ogólnopolskim Konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa w 2008r” i zajęła III miejsce, zdobywając 2000 złotych nagrody . W Ogólnopolskim konkursie plastycznym: „Dzieci malują do bajek” w 2010r. uczennica klasy III zdobyła wyróżnienie, a jej rysunek znalazł się w wydanym z tej okazji zbiorze opowiadań.

Zdobyliśmy również nagrody i wyróżnienia w konkursach:

Konkursie plastycznym „UEFA EURO 2012 w moim kraju – Razem tworzymy przyszłość” , Powiatowym Konkursie „Warmiacy i Mazurzy – historia i teraźniejszość”, Międzynarodowym konkursie plastycznym „Chopin – inspirator wyobraźni” , Europejskim konkursie młodzieżowym poświęconym 20-tej rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka pod hasłem ,,Narysuj mi prawo!”

Nasza szkoła uczestniczy w wielu projektach edukacyjnych. M.in:Szkoła Humanitarna” we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.,  Program edukacyjny „Bocian” , Ogólnopolski Projekt UNICEF „Szkoła z prawami dziecka”. Szkoła Bezpiecznego Internetu , „Cała Polska czyta dzieciom”., Program edukacyjny „Żyj, poznawaj, rozwijaj się” , Szkoła myślenia, "Przyroda wokół nas – Ptaki”, Szkoła bez przemocy Od września 2010r. Uczestniczymy w trzyletnim projekcie edukacyjnym „Z małej szkoły w wieli świat”. Bierze w nim 110 szkół z całej Polski a 13 z województwa warmińsko- mazurskiego. Współpracujemy z wolontariatem studenckim w ramach programu„ Projektor - wolontariat studencki”. W dniach 8 – 10 czerwca 2011r. nauczyciel z naszej szkoły weźmie udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli w nagrodę za propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej.

Ważnym elementem życia uczniowskiego w szkole w Biesalu jest sport. Szkoła posiada zbudowaną w czynie społecznym salę gimnastyczną, w której odbywają się zajęcia wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej, sportowe i rekreacyjne zajęcia pozalekcyjne. Niestety, naszą bolączką od wielu lat jest brak boiska szkolnego, gdyż niewielki plac, jakim dysponujemy, nie może nas zadawalać. Nasze marzenia o boisku szkolnym mają szansę ziścić się w bieżącym roku, gdyż Rada Gminy w Gietrzwałdzie podjęła działania budowy tzw. boiska Orlik. W naszej szkole realizowany jest program, który prowadzi do poznania wielu dyscyplin sportowych. Jednak szczególnie specjalizujemy się w piłce ręcznej, piłce siatkowej i lekkiej atletyce. W tych dyscyplinach odnosimy największe sukcesy. Jesteśmy małą szkołą, ale w 2008 roku zostaliśmy wicemistrzem województwa warmińsko-mazurskiego w biegach przełajowych. Nasi uczniowie zdobyli wtedy w kategorii klas czwartych złoty i srebrny medal. W ostatnich latach byliśmy mistrzem powiatu i wielokrotnie wicemistrzem powiatu olsztyńskiego w piłce siatkowej. Drużyny piłki ręcznej dziewcząt i chłopców zawsze nalezą do najlepszych w naszej gminie. W kwietniu tego roku nasz były uczeń został mistrzem województwa w Turnieju Tenisa Stołowego o puchar TVP Olsztyn.