• O mnie

• Nie taki pedagog straszny jak go malują! czyli ….do czego (komu) służy pedagog szkolny?

Do pedagoga szkolnego może przyjść każdy, kto ma jakiś kłopot, a nie potrafi sobie z nim samodzielnie poradzić

Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy :

• Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny

• Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem

• Masz problemy rodzinne

• Znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej

• Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem

• Chciałbyś pomóc innym, lecz nie wiesz, w jaki sposób

• Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić

• Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić

Rodzice uczniów mogą oczekiwać pomocy w rozwiązaniu sytuacji problemowej, dotyczącej ich dziecka, a mianowicie:

• trudności w nauce bądź niepowodzenia szkolne dziecka

• problemy z zachowaniem dziecka (zmiany zachowania dziecka, problemy dziecka z rówieśnikami);

• uzyskania informacji o dalszej ścieżce edukacyjno – zawodowej dla swojego dziecka.

Nauczyciele mogą oczekiwać:

• pomocy w zdiagnozowaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych uczniów;

• analizy opinii o uczniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej;

• wspierania w podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego (m.in. organizowanie imprez profilaktycznych, zajęcia wychowawcze z młodzieżą, realizowanie wybranych programów profilaktycznych, zajęcia dotyczące wyboru przyszłej szkoły i zawodu);

• wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych dotyczących uczniów (np. indywidualnych rozmów z uczniami, rodzicami uczniów sprawiającymi różnego rodzaju problemy wychowawcze).

W ramach swojej pracy pedagog szkolny współpracuje z takimi placówkami
          wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły, jak:

• Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Olsztynku i Olsztynie

• Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie

• Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie

• Policją w Gietrzwałdzie

• Sądem Rejonowym w Olsztynie

• Pedagogami z innych szkół

Zasady pedagogiczne obowiązujące pedagoga szkolnego:

1.Zasada dyskretnej opieki, która wynika z prawa dziecka do godności osobistej i szczególnej właściwości okresu dojrzewania jaką jest nadwrażliwość na naruszenie prywatności. Pedagog zawsze stara się być taktowny, unika ostentacyjnego udzielania pomocy, okazywania litości, by nie zawstydzić lub upokorzyć.

2.Zasada odpowiedzialności za pełny rozwój każdego ucznia, bo każde dziecko jest najwyższą wartością. Pedagog stara się poznać indywidualne możliwości każdego ucznia, jego warunki rodzinne, społeczne i wiedzę tę wykorzystuje organizując proces wychowania.

3.Zasada ufności opiekuńczej, która wynika z konieczności wzbudzania w uczniach przeświadczenia, że pedagog jest tą osobą, u której zawsze znajdą wsparcie i pomoc. Pedagog stara się, żeby uczniowie widzieli w nim przyjaciela, do którego mogą się zwrócić w każdej sprawie.

4.Zasada podmiotowości ucznia, która wynika z założenia, że dziecko jest podmiotem wszystkich działań. Pedagog stara się wyrabiać u uczniów poczucie odpowiedzialności za siebie i swoich kolegów.

5.Zasada bezwzględnej walki z zagrożeniami rozwoju uczniów. Rola pedagoga wymaga ogromnego wyczulenia na wszelkie nieprawidłowości, wypaczenia i deformacje zarówno w życiu szkolnym, jak i najbliższym środowisku.