• Przedmiotowe zasady oceniania

        • PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII

          Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Miszkowska

          Programy nauczania: Historia - Szkoła podstawowa, klasy 4–8, autor Anita Plumińska-Mieloch, WSiP

          Na pierwszej lekcji organizacyjnej nauczyciel zapoznaje uczniów z PZO z historii. Przedmiotowe Zasady Oceniania udostępnione są wszystkim uczniom oraz ich rodzicom u nauczyciela prowadzącego oraz na stronie internetowej szkoły.

          1) Sposoby oceniania - roczne oceny klasyfikacyjne i oceny bieżące z zajęć edukacyjnych są ustalone według następującej skali:

          Stopień

          Oznaczenie cyfrowe

          Skrót

          1. celujący

          6

          cel

          2. bardzo dobry

          5

          bdb

          3. dobry

          4

          db

          4. dostateczny

          3

          dst

          5. dopuszczający

          2

          dop

          6. niedostateczny

          1

          ndst

           

          Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach, o których mowa w pkt 1–5 tabeli. Negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu, o którym mowa w pkt 6 tabeli.

          2) Ocena sprawdzianów pisemnych:

          Prace pisemne są punktowane, przeliczanie punktów na stopnie odbywa się według następującej skali procentowej:

          Zakres procentowy

          oceny

          100% - 95%

          6 celujący.

          94% - 85%

          5 bardzo dobry;

          84% - 70%

          4 dobry;

          69% - 50%

          3 dostateczny;

          49% - 30%

          2 dopuszczający;

          29% - 0%

          1 niedostateczny;

          3) Wiadomości i umiejętności ucznia mogą być sprawdzone w sposób ustny lub pisemny. Stosowane są różne formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia:

          praca klasowa – zapowiedziana pisemna forma sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia po zrealizowaniu całego działu programowanego. Prace kontrolne zawierają kilka lub kilkanaście pytań bądź też są w formie testu, testy zawierają zadania otwarte lub zamknięte, którym jest przyporządkowana określona liczba punktów, prace kontrolne i sprawdziany są oceniane zgodnie z wymaganą ilością punktów na dana ocenę.

          sprawdzian - zapowiedziana pisemna forma sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, obejmuje 3-4 jednostki lekcyjne. Sprawdziany składają się z kilku krótkich pytań, pytania są punktowane.

          kartkówka – niezapowiedziane pisemne sprawdzenie wiadomości i umiejętności z ostatnich zajęć lekcyjnych.

          odpowiedzi ustne - oceniana jest zawartość rzeczowa, umiejętność formułowania myśli, stosowanie terminologii historycznej, zgodność z poziomem wymagań, umiejętność ilustrowania wypowiedzi poprzez wykorzystanie pomocy naukowych (mapy, tablice graficzne) itp.
          praca na lekcji, aktywność na lekcji, prezentacja
          praca domowa - ocenie podlegają: pomysłowość rozwiązania, poprawność rzeczowa, zgodność z poziomem wymagań, praca w grupie
          wykonywanie dodatkowych prac i zadań - udział w konkursach, wyniki najwyższe - ocena celująca, wyniki na poziomie wyższym niż przeciętny - ocena bardzo dobra; udział w projekcie - ocenie podlega: zaangażowanie, systematyczność, samodzielność, korzystanie z materiałów źródłowych.

          4) Osiągnięcia ucznia są podsumowane oceną w dzienniku elektronicznym.

          Oceny cząstkowe (określające poziom wiadomości lub umiejętności ucznia ze zrealizowanej części programu) są jawne. Przy dwóch godzinach w tygodniu uczeń musi otrzymać minimum 3 oceny z historii. Przy wystawieniu śródrocznej i rocznej oceny (określającej ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia przewidzianych w programie nauczania) uwzględniane będą różnorodne formy sprawdzania poziomu wiedzy i umiejętności (praca klasowa, sprawdzian, kartkówka, odpowiedzi ustne, praca na lekcji, aktywność, praca domowa, dodatkowe prace i zadania). Ocena śródroczna lub roczna nie jest średnią wszystkich ocen uzyskanych przez ucznia. Nauczyciel, ustalając ocenę śródroczną lub roczną, bierze pod uwagę wszystkie oceny cząstkowe. Oceny z prac pisemnych (prace klasowe, sprawdziany, kartkówki), odpowiedzi ustnych i aktywności są ocenami decydującymi. O przewidywanej ocenie śródrocznej lub rocznej uczeń informowany jest ustnie na miesiąc przez klasyfikacyjną radą pedagogiczną. O przewidywanej ocenie niedostatecznej rodzice/opiekunowie ucznia informowani są w formie pisemnej na miesiąc przed klasyfikacyjną radą pedagogiczną. Za pisemne poinformowanie rodziców odpowiada wychowawca klasy. Tydzień przez radą klasyfikacyjną uczniowie informowani są o rzeczywistych ocenach śródrocznych/rocznych.

          5) Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z historii:

          Ocena niedostateczna: uczeń nie zna podstawowych pojęć i terminów; nie jest w stanie nawet przy pomocy nauczyciela wykonać prostych zadań; nie wykazuje się zaangażowaniem.

          Ocena dopuszczająca: uczeń zna najprostsze pojęcia; wymienia podstawowe fakty dotyczące omawianego tematu.

          Ocena dostateczna: uczeń zna podstawowe pojęcia i terminy; umiejscawia podstawowe fakty w czasie i przestrzeni; wykonuje zadania o średnim stopniu trudności.

          Ocena dobra: uczeń zna wszystkie wymagane pojęcia i terminy; swobodnie porusza się w omawianych treściach; umiejscawia fakty w czasie i przestrzeni; samodzielnie wykonuje zadania

          (z wyjątkiem tych o wysokim stopniu trudności); samodzielnie formułuje opinie.

          Ocena bardzo dobra: uczeń zna całą wymaganą faktografię; potrafi budować ciągi przyczynowo-skutkowe; samodzielnie formułuje opinie i wnioski; potrafi uzasadnić swoje zdanie, posługując się trafnie dobranymi, logicznymi argumentami.

          Ocena celująca: uczeń zna wszystkie wymagane pojęcia; potrafi samodzielnie wyjaśniać przyczyny i skutki wydarzeń, zjawisk i procesów; dostrzega prawidłowości; analizuje podobieństwa i różnice; umie formułować rozbudowane opinie, posługując się logiczną argumentacją.

          Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim oraz laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną.

          6) Praca klasowa/sprawdzian zapowiadany jest z tygodniowym wyprzedzeniem i zapisany w dzienniku elektronicznym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. W jednym dniu może odbyć się tylko jedna praca klasowa lub sprawdzian, a w tygodniu 2 prace klasowe lub 2 sprawdziany. Prace klasowe/sprawdziany będą sprawdzone i ocenione w terminie do 14 dni . Prace klasowe i sprawdziany przechowywane są przez nauczyciela w szkole do końca bieżącego roku szkolnego. Z upływem sierpnia prace klasowe/sprawdziany są niszczone. Sprawdzone i ocenione prace klasowe/sprawdziany ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom.

          7) Sprawdzian i pracę kontrolną, można poprawić w ciągu dwóch tygodni od dnia podania informacji o uzyskanej ocenie. Każdy uczeń ma możliwość poprawienia niekorzystnej oceny tylko raz.

          8) Uczeń ma prawo zgłosić w ciągu półrocza 1 nieprzygotowanie. Nieprzygotowanie obejmuje: - brak zadania domowego, - odpowiedź, - kartkówka. Nieprzygotowanie powinno być zgłoszone przez ucznia po sprawdzeniu obecności.

          9) Uczeń zobowiązany jest do systematycznego prowadzenia zeszytu przedmiotowego. Uczeń nieobecny w szkole ma obowiązek uzupełnić notatki z lekcji i wiedzę.

          10) Uczeń może korzystać z telefonu komórkowego tylko w sekretariacie szkoły, a na lekcji i podczas imprez szkolnych za zgodą nauczyciela. Zakazane jest wykonywanie zdjęć lub nagrywanie osób.

          Wobec uczniów, którzy posiadają opinię lub orzeczenie z PPP stosuje się indywidualne kryteria oceny zgodne z zaleceniami poradni.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Biesalu
      • sekretariat@zspbiesal.pl dyrektor@zspbiesal.pl przedszkole@zspbiesal.pl
      • 89 513 12 20 - szkoła 89 513 12 04 - przedszkole
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Biesalu, Biesal 59 11-036 Gietrzwałd Poland
      • Maciej Żołnowski e-mail: inspektor@cbi24.pl nr tel: 576668007
      • Deklaracja dostępności
      • sekretariat@zspbiesal.pl dyrektor@zspbiesal.pl przedszkole@zspbiesal.pl
    • Logowanie