Uniwersytet Dzieci
Współpraca z Fundacją Uniwersytet Dzieci podjęta została przez świetlicę szkolną po raz pierwszy w 2019r. Zrealizowany został wtedy projekt pt: „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”. Projektem objęci zostali uczniowie klasy I. Dzięki projektowi dzieci rozwijały kompetencje społeczne, poznawały lepiej własne emocje, rozwijały umiejętności plastyczne, badawcze, informatyczne.
W tym roku szkolnym (2020/20121) świetlica szkolna po raz drugi realizuje zajęcia z projektu Fundacji Uniwersytet Dzieci. Tytuł tegorocznego projektu brzmi:
„Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?” - realizowany z uczniami klasy I.
Oto lista dotychczas zrealizowanych tematów zajęć:
1. "Jaką moc ma empatia?" - uczniowie obejrzeli film, z którego dowiedzieli się jak konie wyrażają emocje; określali emocje, jakie budzą w nich różne dźwięki i rozbudzali w sobie supermoce empatii.
2. "Jak się uczyć koncentracji uwagi?" - uczniowie obejrzeli miniwykład, w którym pani psycholog opowiadała o tym, co wpływa na koncentrację uwagi, wyrażali swoje spostrzeżenia na temat ewentualnych konsekwencji braku skupienia i mierzyli się z zadaniami, których celem był trening ich zmysłów (wzrok, słuch, dotyk) i znalezienie pomocnych strategii do radzenia sobie z trudnymi zadaniami.
3."Co to znaczy, że rośliny żyją?" - uczniowie obejrzeli film na temat zróżnicowanego tempa wzrostu roślin, dowiedzieli się czym jest przyroda, jakie są jej elementy (ożywione i nieożywione), oceniali czy dany przedmiot jest elementem przyrody czy wytworem człowieka oraz poznali 7 procesów życiowych właściwych organizmom żywym.
4. "Czy samochody przeszkadzają zwierzętom?" - główną aktywnością uczniów było tworzenie pracy plastycznej, a poczas procesu twórczego rozmawialiśmy o tym gdzie żyją zwierzęta, jakie są warunki ich życia, co im przeszkadza/zagraża i jak ruch samochodowy wpływa na zwierzęta oraz co możemy zrobić, aby ograniczyć ten negatywny wpływ na środowisko.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wykonywania niektórych zadań w galerii głównej.