Historia szkoły
Szkoła Podstawowa rozpoczęła pracę 1 września 1945 roku. Zajęcia odbywały się w poniemieckich szkołach w Biesalu i pobliskich Podlejkach. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły był młody wówczas nauczyciel Aleksy Kraskowski. Budynki były zdewastowane. Do porządkowania i przygotowania pomieszczeń włączyła się miejscowa ludność. W pierwszych latach istnienia szkoły funkcjonowały cztery oddziały klasowe. Uczyły się dzieci, młodzież, a na specjalnych kursach wieczorowych dorośli. Ludności przybywało. Po przejęciu domu w sąsiedztwie istniejącej już szkoły, zaadaptowano go na potrzeby oświatowe (to główny segment obecnego budynku szkolnego).
W 1962 roku zamknięto filię w Podlejkach. W latach siedemdziesiątych przeprowadzono remont kapitalny budynków szkolnych. Po likwidacji w 1976 roku szkół filialnych w Guzowym Piecu i Rapatach nasza placówka stała się szkołą zbiorczą. Zaczęło funkcjonować dowożenie. Najpierw specjalną przyczepą za ciągnikiem (niezapomniany Trajtek), potem tzw. osinobusem, wreszcie renówką i dzisiejszymi pojazdami. W latach dziewięćdziesiątych dołączyły do nas dzieci ze szkoły w Łęgutach.
19 maja 1983 roku wbito pierwsze paliki wytyczające fundamenty tzw. dobudówki. W trakcie realizacji inwestycji zrodził się pomysł budowy sali gimnastycznej. Zawiązał się komitet czynu społecznego. W pracach pod kierunkiem dyrektora Eustachego Bycia brali udział prawie wszyscy mieszkańcy. Każdy wniósł swoją cegiełkę: finansową bądź trudu swej pracy. Ostatnie lata wzbogaciły szkołę o nowoczesną pracownię komputerową, a budynek uzyskał nowy kształt po dobudowaniu piętra i estetycznej stylistyce zewnętrznej. Ale to już nie historia, to teraźniejszość tworzona przez dyrektor p. Grażynę Grzegorzewską. W kolejnych latach powstał Orlik i rozbudowano Przedszkole. Zespół Szkolno-Przedszkolny rozwija się nadal, a obecną dyrektor jest
p. Małgorzata Ilnicka.