PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Przedmiotowe zasady oceniania z języka angielskiego opracowano na podstawie:
- Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych,
- Rozporządzenia MEN z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie
w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, - Statutu ZSP w Biesalu i Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania
- Programu nauczania języka angielskiego dla klasy I – III szkoły podstawowej.
I etap edukacyjny programu nauczania języka angielskiego dla klasy IV – VIII szkoły podstawowej. - Programu nauczania języka angielskiego dla klasy IV – VIII szkoły podstawowej.
II etap edukacyjny
I. Ogólne zasady oceniania.
1.
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z obowiązujących podstaw programowych, określonych w odrębnych przepisach i realizowanego w szkole programu nauczania języka angielskiego dla klas I-III szkoły podstawowej (I etap edukacyjny) oraz klas IV – VIII szkoły podstawowej (II etap edukacyjny) uwzględniający te podstawy.
Przedmiotem oceny są:- Poziom wiadomości i umiejętności ucznia w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i programu nauczania;
- Postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności;
- Postawa ucznia rozumiana jako aktywne, twórcze zainteresowanie przedmiotem nauczania.
Ocenianie ma na celu:
- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
- udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
- motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
- dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
- umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
2.
Nauczyciel przedmiotu na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów podczas lekcji organizacyjnej o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów, również o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana ocena roczna (śródroczna).3.
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań edukacyjnych oraz sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych z przedmiotu są dostępne przez cały rok szkolny u nauczyciela uczącego dany przedmiot. Nauczyciel na bieżąco informuje uczniów o ich postępach
i osiągnięciach edukacyjnych stosując także ocenianie kształtujące.4.
Wszystkie oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Sprawdzone i ocenione prace klasowe, kartkówki, testy, sprawdziany nauczyciel udostępnia rodzicom przekazując je uczniom.
5.Ocenianie ma charakter ciągły, a oceny są wystawiane systematycznie i zgodnie
z wewnątrzszkolnymi kryteriami oceniania.6.
Na ocenę osiągnięć edukacyjnych ucznia nie ma wpływu jego zachowanie, wygląd, światopogląd, pozycja społeczna rodziców i wcześniejsze osiągnięcia szkolne.7.
Stopień (ocenę) ustala nauczyciel języka angielskiego. Stopień nie może być uchylony ani zmieniony decyzją administracyjną. Każdy stopień (ocenę) uczeń ma prawo poprawić. W przypadku sprawdzianów/prac klasowych/testów z większej partii materiału, raz po każdym sprawdzianie i uzyskanej ocenie (uczeń zdaje tę samą partię materiału, jednak pisze inny sprawdzian/pracę klasową/test). Ocena z poprawy wstawiana jest do dziennika tylko wtedy, kiedy jest wyższa od oceny poprawianej.Oceny niezadowalające z kartkówek i odpowiedzi ustnych poprawia następna uzyskana ocena pozytywna (system dziennika Librus zlicza je automatycznie i podnosi średnią ocenę ucznia).
8.
Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić.9.
Nauczyciel na podstawie pisemnego orzeczenia i opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej, dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono trudności w uczeniu się, w tym specyficzne trudności uniemożliwiające sprostanie wymaganiom. Dostosowanie wymagań programowych może nastąpić również w przypadku zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki.10.
Rodzice są na bieżąco informowani o postępach i brakach ucznia podczas rozmów indywidualnych lub poprzez kontakty pośrednie: adnotacje w dzienniku elektroniczny, zeszycie przedmiotowym, dzienniczku ucznia, kontakty telefoniczne (telefon szkoły), listowne.11.
Uczeń jest informowany o przewidywanej niedostatecznej ocenie rocznej (śródrocznej) z języka angielskiego co najmniej na miesiąc przed planowaną radą klasyfikacyjną roczna lub półroczną. Uczeń jest informowany o przewidywanej ocenie rocznej (śródrocznej) co najmniej na dwa tygodnie przed planowaną radą klasyfikacyjną roczną lub półroczną.
12.
Uczeń może wystąpić o podwyższenie przewidywanej oceny rocznej (śródrocznej) z języka angielskiego zgodnie z zapisami Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania.
13.
Uczeń może również uzyskać ocenę roczną (śródroczną) wyższą niż przewidywana z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych za sukcesy osiągane w: olimpiadach przedmiotowych II stopnia lub konkursach przedmiotowych i innych co najmniej na szczeblu powiatowym.14.
W wyjątkowych sytuacjach losowych uczeń ma prawo być zwolniony przez nauczyciela
z bieżącej formy sprawdzania i oceniania.15.
Nauczyciel wywiązuje się z regulaminu obowiązującego w szkole dotyczącego „Szczęśliwego numerka”, jeżeli taki jest wprowadzony.II. Formy oceniania.
1.
Formy ustne:- Wypowiedź ustna (uczeń powinien być przygotowany na każdą lekcję do odpowiedzi ustnej z zagadnień i umiejętności z ostatniej lekcji. Wypowiedzią ustną może być także scenka (dialog), wierszyk lub piosenka, nauczyciel wówczas ustala z uczniami termin odpytywania),
- Czytanie nauczyciel sprawdza umiejętność czytania tekstów w języku angielskim. Są to zazwyczaj teksty obecne w podręczniku, książce ćwiczeń, czasami – teksty dodatkowe realizowane przez nauczyciela. (Ocenę 1-6 z czytania uczeń otrzymuje raz w semestrze),
Formy pisemne:
- Praca klasowa/sprawdzian (obejmuje partie materiału z całego jednego rozdziału (unit), ocena wystawiona na jej podstawie ma znaczący wpływ na ocenę śródroczną i roczną. Uczeń ma prawo znać z tygodniowym wyprzedzeniem termin pracy klasowej, termin ten zapisany jest w terminarzu dziennika elektronicznego).
Prace klasowe są obowiązkowe. Uczeń nieobecny na pracy klasowej może ją napisać w terminie i miejscu ustalonym z nauczycielem. Poprawa prac pisemnych jest dobrowolna. Jeżeli uczeń nie napisze pracy w ustalonym terminie nie otrzymuje oceny.
- Test (obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji lub wiadomości i umiejętności obejmujące części składowe danego rozdziału. Uczeń ma prawo znać terminy sprawdzianów z wyprzedzeniem dwóch dni roboczych. Nauczyciel nie musi zapisywać informacji o sprawdzianie w terminarzu dziennika elektronicznego W ciągu dnia można przeprowadzić nie więcej niż dwa sprawdziany. Nie można przeprowadzać sprawdzianu w dniu, w którym jest zapowiedziana praca klasowa.
- Kartkówka (kontroluje opanowanie wiadomości i umiejętności z ostatniej lekcji lub pracy domowej, wystawiane na ich podstawie stopnie mają rangę oceny z odpowiedzi ustnej. (Kartkówki mogą być niezapowiedziane w klasach I-VIII).
Inne formy kontroli (podlegające ocenie):
- Aktywność na lekcji (uczeń otrzymuje ocenę za aktywność w skali od 1 do 6). Oceniając aktywność ucznia, nauczyciel bierze pod uwagę przygotowanie do zajęć i pracę na lekcji. Ocenę z aktywności można również uzyskać, gromadząc plusy (suma trzech plusów to ocena celująca). Dodatkową ocenę z aktywności uczeń otrzymuje za udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych (ocena celująca).
- Zeszyt przedmiotowy (uczeń zobowiązany jest do systematycznego prowadzenia zeszytu przedmiotowego, posiadania podręcznika i zeszytu ćwiczeń). Zeszyt przedmiotowy nie podlega ocenie pod kątem poprawności merytorycznej i ortograficznej zapisów, systematyczności prowadzenia czy estetyki. (Ocenie, może podlegać praca, którą uczeń jest zobowiazany wykonać na lekcji w zeszycie - np. tłumaczenie zdań).- Prace projektowe, prezentacje multimedialne (skala ocen 4-6),
Pozostałe formy kontroli ( nie podlegające ocenie):
- Praca pisemna (opis, dialog, list, e-mail, wpis na blogu) w formie pracy dodatkowej,
- Karty pracy (grammar exercises),
- Praca dodatkowa (zadania w książce ćwiczeń, w zeszycie przedmiotowym, na kartach pracy, platformach multimedialnych). Uczeń zachęcany jest do wykonywania takich prac w domu/świetlicy itp.2.
Nauczyciel powinien poprawić testy, ocenić i oddać je uczniom w ciągu dwóch tygodni od momentu ich napisania. W sytuacjach losowych dopuszcza się przesunięcie terminu oddania prac pisemnych. Nauczyciel nie może przeprowadzić innych sprawdzianów, dopóki nie zostanie oddana uczniom wcześniej napisana praca.
3.
Uczeń otrzymuje dokładnie sprawdzone prace pisemne do wglądu i poprawy na lekcji. Nauczyciel przechowuje do końca roku szkolnego sprawdziany i prace klasowe ( udostępniając je rodzicom w trakcie spotkań i zebrań). Kartkówki uczniowie otrzymują zaraz po wpisaniu ocen do dziennika i zabierają do domu.
4.
Niesamodzielna praca podczas prac klasowych, sprawdzianów i kartkówek równoznaczna jest z otrzymaniem przez ucznia oceny niedostatecznej. Fakt ten odnotowany zostaje w dzienniku.5.
Uczeń nieobecny w szkole ma obowiązek uzupełnić notatki i wiedzę.
6.Nie ocenia się uczniów do trzech dni po dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności w szkole
(1 tydzień i dłużej).
7.Uczeń, który opuścił więcej niż 50% lekcji, nie może być klasyfikowany.
8.
Ocena śródroczna lub roczna nie jest średnią wszystkich ocen uzyskanych przez ucznia. Nauczyciel, ustalając ocenę śródroczna lub roczną, bierze pod uwagę wszystkie oceny cząstkowe. Oceny z prac pisemnych (prace klasowe, kartkówki, sprawdziany), odpowiedzi ustnych i aktywności są ocenami decydującymi.
9.
Nauczyciel systematycznie ocenia osiągnięcia i postępy uczniów udzielając im informacji zwrotnej w formie ustnej lub pisemnej.11.
Każda ocena w dzienniku elektronicznym posiada tę sama wagę :.ocena za:
waga oceny
wypowiedź ustną
1
pracę klasową
1
sprawdzian
1
kartkówkę
1
karty pracy uczniów
1
aktywność na lekcji
1
czytanie
1
prace projektowe, prezentacje
1
III. Sposoby oceniania.
1.
Poziom opanowanej przez uczniów wiedzy i umiejętności określony w podstawie programowej ocenia się w stopniach według następującej skali:
Stopień
Skrót literowy
Oznaczenie cyfrowe
Celujący
cel
6
bardzo dobry
bdb
5
Dobry
db
4
Dostateczny
dst
3
Dopuszczający
dp
2
Niedostateczny
ndst
1
2.
Oceny wyrażone w stopniach dzielą się na:- Cząstkowe (określające poziom wiadomości lub umiejętności ucznia ze zrealizowanej części programu).
- Śródroczne i roczne (określające ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia przewidzianych w programie nauczania na dany okres/rok szkolny – stopnie te nie wynikają ze średniej arytmetycznej ocen cząstkowych).
3.
W przypadku ocen cząstkowych przyjmuje się stosowanie „+” i „-”. Każda ocena cząstkowa jest opisana (za co została wystawiona) w dzienniku elektronicznym i nadana jest jej waga.Oceny z prac klasowych są wpisywane do dziennika cyframi i zaznaczone są kolorem czerwonym w dzienniku elektronicznym. Każda ocena wstawiona w dzienniku elektronicznym ma swój opis i przyporządkowany kolor.
4.
Procentowa skala ocen prac klasowych, sprawdzianów i kartkówek.100% - 95% - cel
94% - 85% - bdb
84 % - 70% - db
69% - 50% - dst
49% - 30% - dp
29% - 0 % - ndst
IV. Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z języka angielskiego
Stopień celujący
Uczeń:
- wyczerpująco opanował wiadomości i umiejętności, określone w podstawie programowej, operuje wiedzą obejmującą cały program nauczania w danej klasie,
- wykracza wiadomościami poza program,
- rozwija samodzielnie swoje umiejętności językowe (wykonuje nadprogramowe zadania),
- bierze udział w szkolnych lub regionalnych konkursach języka angielskiego,
- w semestrze nie otrzymuje ocen niedostatecznych z przedmiotu.
Stopień bardzo dobry
Uczeń:
- opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania w danej klasie,
- bardzo dobrze rozumie wypowiedzi nauczyciela i kolegów,
- bardzo dobrze rozumie treść tekstu słuchanego,
- w wypowiedzi ustnej prezentuje bardzo dobre opanowanie struktur leksykalno-gramatycznych,
- czyta płynnie, w szybkim tempie, rozumie treść czytanego tekstu, zwraca uwagę na akcent zdaniowy i wyrazowy,
- potrafi samodzielnie napisać krótki tekst użytkowy.
Stopień dobry
Uczeń:
- nie opanował w pełni wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania
w danej klasie, ale poprawnie stosuje zdobytą wiedzę do samodzielnego rozwiązywania zadań, - dobrze rozumie wypowiedzi nauczyciela i kolegów,
- dobrze rozumie treść tekstu słuchanego,
- w wypowiedzi ustnej popełnia błędy,
- dobrze rozumie treść czytanego tekstu,
- samodzielnie konstruuje krótką wypowiedź pisemną, popełniając błędy.
Stopień dostateczny
Uczeń:
- nie opanował w pełni wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania
w danej klasie, ale rozwiązuje zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności (niekiedy z pomocą nauczyciela), - rozumie proste polecenia nauczyciela,
- rozumie wybiórczo treść tekstu słuchanego (po kilkukrotnym wysłuchaniu),
- w wypowiedzi ustnej stosuje proste zdania, często z pomocą nauczyciela,
- czyta wolno, popełnia liczne błędy, często nie rozumie treści tekstu,
- w wypowiedzi pisemnej popełnia błędy gramatyczne, najczęściej posługuje się prostymi strukturami gramatycznymi.
Stopień dopuszczający
Uczeń:
- ma braki w opanowaniu wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania, ale braki te nie uniemożliwiają uzyskanie przez ucznia podstawowej wiedzy w ciągu dalszej nauki,
- odbiera tylko wcześniej poznane komunikaty,
- w tekście słuchanym rozumie tylko pojedyncze słowa,
- w wypowiedzi ustnej popełnia liczne błędy, które znacznie zakłócają komunikację, jego wypowiedź jest tylko częściowo zrozumiała,
- czyta bardzo wolno, artykułuje i akcentuje podobnie jak w języku polskim,
- odwzorowuje napisany tekst, w większości używa nieprawidłowej pisowni
i interpunkcji.
Stopień niedostateczny
Uczeń:
- nie opanował wiadomości określonych programem nauczania w danej klasie, a braki te uniemożliwiają mu dalsze zdobywanie wiedzy z przedmiotu,
- nie potrafi przekazywać informacji,
- nie rozumie poleceń i pytań nauczyciela,
- nie opanował podstawowych struktur gramatycznych i podstawowego słownictwa,
- nie potrafi skonstruować wypowiedzi pisemnej,
- nie umie poprawnie budować prostych zdań,
- operuje bardzo ubogim słownictwem,
- nie wykazuje żadnego zainteresowania przedmiotem, nie wykazuje chęci poprawy zdobytych z przedmiotu ocen.
Tomasz Kirtiklis