• Sprawozdanie z realizacji projektu "Kochamy bajki"

Projekt języka angielskiego Kochamy bajki

(We love fairy tales) w Biesalu

W grudniu 2017r. zakończył się projekt programu English Teaching „Kochamy bajki” realizowany w ZSP w Biesalu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Biesala, a finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Projekt trwał 14 miesięcy t.j. od września 2016r. do grudnia 2018r.

Zajęcia pozalekcyjne języka angielskiego dla uczniów klas młodszych odbywały się raz w tygodniu. Organizowano także warsztaty z udziałem rodziców i zajęcia popołudniowe. W czasie spotkań uczestnicy poznawali historię i zwyczaje krajów anglojęzycznych, słownictwo związane z różnymi tematami, uczyli się piosenek, wierszyków i rymowanek w języku angielskim; ćwiczyli `spelling`(głoskowanie), słuchali bajek i samodzielnie czytali książki (wiele ciekawych książek otrzymaliśmy od Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności). Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy, szczególnie szkolny konkurs `Spelling Masters`.

Ponieważ zajęcia nastawione były głównie na doskonalenie kompetencji komunikatywnych w języku angielskim, uczniowie mieli t okazje do kontaktów z „żywym językiem angielskim” podczas spotkań z native speaker`ami: Fr. Johnem Williams`em i Robertem Pine`m z USA oraz zajęć kulturowych ze studentami z Kanady i Singapuru z międzynarodowej organizacji studenckiej AISEC. Uczniowie reprezentowali naszą szkołę na szerszym forum: jedna z uczestniczek projektu wzięła udział w obozie językowym w Zaosiu Wielkim k. Częstochowy, dwie uczennice w powiatowym konkursie j. angielskiego Macmillan English Tournament.

Swoje umiejętności językowe i społeczne wykorzystali w czasie realizacji międzynarodowego projektu e -Twinning( Pi Day- Dzień Liczby Pi);organizacji „Dnia Języków Europejskich”; przygotowaniu wystawek tematycznych, wystaw prac plastycznych i fotograficznych, inscenizacji tematycznych (Mother`s Day, Halloween, St Valentine`s Day, St Patrick`s Day, Christmas), i przedstawień dla społeczności lokalnej m.in.` Snow White`(Królewna Śnieżka) (wystawione wg własnego scenariusza). Uczestnicy współpracowali i komunikowali się podczas warsztatów teatralnych, `Puppet show` Trevora Hill`a, warsztatów kulinarnych- pieczenie świątecznych ciastek i naleśników na Pancake Day; plastycznych – malowanie koszulek projektowych. Zdobywali nowe umiejętności związane z programowaniem i wykorzystaniem komputera -Multicentrum w Olsztynie.

Dzięki projektowi, na zajęcia języka angielskiego pozyskaliśmy laptop, drukarkę i statyw do kamery, nowe kotary, a także wiele książek w języku angielskim, gry i pomoce dydaktyczne.

Zajęcia podobały się uczniom i rodzicom, a po zakończeniu projektu będą jeszcze prowadzone do czerwca 2018 r.

Bardzo dziękuję za współpracę p. Jadwidze Julickiej, Renacie Olwaszewskiej, Annie Widelskiej, Iwonie Kamińskiej,Małgorzacie Multan oraz rodzicom uczniów klas III i IV ZSP w Biesalu.

Koordynator projektu: Marzena Zalewska