• Zielona Flaga i Lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej

• Szkoła w Biesalu zdobyła „Zieloną flagę”

Od dwóch lat Szkoła Podstawowa w Biesalu bierze udział w programie ,,Szkoły dla Ecorozwoju”, którego celem jest propagowanie edukacji ekologicznej. Ukoronowaniem naszych licznych działań było otrzymanie w ubiegłym roku flagi- Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, a tym razem  certyfikatu ,,Zielona flaga”. Jest  to prestiżowy, międzynarodowy  tytuł, który nadawany jest placówkom szkolnym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. Uczestniczy w nim ponad 15.000 szkół z 58 krajów całego świata (http://www.eco-schools.org/). W ten oto sposób dołączyliśmy do grona wyjątkowych szkół na całym świecie, dla których ekologia nie kończy się na teorii.
          Uznanie w tym programie osiągnęliśmy dzięki realizacji m.in. dwóch ścieżek działań: zdrowego odżywiania, aktywnego stylu życia oraz zagadnień związanych z wodą.
             W realizację zadań byli zaangażowani: uczniowie, nauczyciele i rodzice. Certyfikaty te są przyznawane na rok szkolny i mają zachęcić szkoły do ciągłego doskonalenia na rzecz ecorozwoju w szkołach i odnawiania certyfikatu. Dlatego też postaramy się nadal propagować proekologiczne rozwiązania żywnościowe i transportowe, w tym modę na rower. Zamierzamy nadal aktywnie współpracować z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej i Nadleśnictwem w Starych Jabłonkach.

Beata Nowogórska, Mirosława Gromacka

wrzesień 2014r.

Certyfikat LCAE  dla Biesala

13 września 2013 r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju w Krakowie zadecydowała o przyznaniu 207 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. W gronie nagrodzonych znalazła się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu.
                   Uroczyste przyznanie tytułu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej odbyło się podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju w Krakowie w dniu 11 października 2013r.
                    W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Biesalu od lat stawiamy na budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjujemy działania na rzecz ochrony środowiska – poczynając od Sprzątania Świata, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po realizację długofalowych programów ekologicznych.
                  Miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga".
                 Dla naszej placówki jest to przede wszystkim wielkie wyróżnienie, ale także potwierdzenie zaangażowania uczniów i nauczycieli w działania proekologiczne. To także ogromny sukces, który z pewnością znajdzie przełożenie na aktywność dzieci i młodzieży w przyszłości. Inicjatywy naszych młodych ekologów to doskonały dowód na to, że nasza szkoła osiągnęła światowy poziom edukacji ekologicznej.
                 Dzięki zaangażowaniu Pani Alicji Szarzyńskiej z Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie konferencja i pobyt w dawnej stolicy Polski przebiegał bardzo sprawnie i ciekawie.

Mirosława Gromacka i Beata Nowogórska

wrzesień 2013r.