Dnia 12 czerwca 24 odbyła się wycieczka do Gdyni dla uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej w Biesalu.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Eksperyment. Jest to zbiór interaktywnych wystaw z różnych dziedzin nauki i niesamowita przestrzeń do twórczego eksperymentowania.
Oprócz zwiedzania wystaw uczniowie naszej szkoły wzięli aktywnie udział w warsztatach naukowych z edukatorem. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – młodszą klasy 1-3 i starszą klasy 4-6.
Warsztaty grupy młodszej: „Misja na Marsa”
Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z osiągnięciami związanymi z eksploracją kosmosu, szczególnie z badaniem planety Mars. Zajęcia były fabularyzowane: uczeń wybiera się w misję na Marsa. W tym celu musiał przejść odpowiednie szkolenie, aby zostać kadetem kosmicznej floty. Uczestnicy zajęć mieli możliwość poznać produkty, które zostały stworzone na potrzeby misji kosmicznych, a następnie weszły do codziennego użytku każdego z nas. Uczyli się również rozpoznawać minerały.
w ramach zajęć uczniowie
• poznali pojęcia: liofilizowane pożywienie, panele słoneczne, energia słoneczna
• przeprowadzali proste doświadczenia naukowe
• eksplorowali kosmos, poznając łaziki marsjańskie i ich nazwy
Warsztaty grupy starszej: „Z archiwum Exp”
Również były to fabularyzowane zajęcia, podczas których uczniowie mieli możliwość bliżej poznać pracę detektywa i laboranta kryminalistycznego. Uczestnicy rozwiązywali szereg zagadek logicznych i poszerzali wiedzę z zakresu biologii. Weszli w rolę ekspertów-inspektorów „z archiwum Exp”, prowadząc doświadczenia i analizując fakty, aby rozwiązać sprawę sprzed 30 lat.
Celem zajęć było utrwalenie umiejętności korzystania ze zmysłów i logicznego myślenia w celu rozwiązywania problemów oraz zadań. Ponadto musieli wykazać się umiejętnościami pracy zespołowej.
w ramach zajęć starsi uczniowie
• poznali wybrane techniki detektywistyczne: badania daktyloskopowe, metody wykrywania grup krwi, izolacja DNA
• doskonalili niezbędną umiejętność w pracy detektywa – wykorzystanie zmysłów do prowadzenia obserwacji
• samodzielnie przeprowadzili doświadczenia mające na celu rozwiązanie zagadki detektywistycznej
Drugim równie ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. To najstarsza jednostka zajmująca się badaniami morza w Polsce. Tutaj nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć zwierzęta wodne z całego świata. Osiem sal ekspozycyjnych na przestrzeni 4 pięter budynku, rozmieszczonych w 91 akwariach prezentowało mieszkańców różnych biotopów, w tym rafy koralowej, toni oceanicznej, gęstych tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego.
Wspólny obiad w tawernie nad morzem był dopełnieniem ciekawie i aktywnie spędzonego czasu.