• Gabinet logopedyczny

Gabinet  logopedyczny

LOGOPEDA dyplomowany, mediator mgr Agnieszka Rymkiewicz

Rodzaje  działań z zakresu  terapii  logopedycznej:

• prowadzenie badań przesiewowych na terenie placówki
          • profilaktyka logopedyczna
          • diagnoza wad wymowy –wskazanie nieprawidłowości w rozwoju mowy głośnej i pisma
          • terapia wad wymowy  indywidualna lub grupowa w formie zajęć otwartych
          • organizowanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli, udział w zespołach zadaniowych i wychowawczych
          • terapia pedagogiczna trudności w czytaniu i pisaniu
          • wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły
          • współpraca z Rodzicami
          • prowadzenie zajęć dodatkowych metodami innowacyjnymi, rozwijającymi kompetencje językowe i słownictwo
          • stosowanie nowoczesnych, multimedialnych programów do terapii wad wymowy i dysleksji.

Z terapii logopedycznej na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biesalu

korzystają dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-VI .

Tą formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej objęci są uczniowie zakwalifikowani na podstawie wskazań zamieszczonych w opinii/orzeczeniach  PP-P oraz wyników przeprowadzonych  testów przesiewowych i artykulacyjnych.

Dzieci najczęściej borykają się z   dyslalią  : seplenieniem,  rotacyzmem, kappacyzmem,  gammacyzmem,  lambdacyzmem  oraz mową  bezdźwięczną . Zdarzają się także znaczne opóźnienia w rozwoju mowy ORM samoistne bądź  niesamoistne   na tle  upośledzenia, niedosłuchu czy wrodzonych wad rozwojowych ,  a także inne dysfunkcje : palatolalia,  niepłynność mowy, jąkanie, mutyzm, afazja dziecięca, zaniedbania środowiskowe.

Logopeda  obserwuje opisuje  bada  i diagnozuje nieprawidłowości  w rozwoju mowy, trudności artykulacyjne, emisyjne i oddechowe,  zaburzenia analizatora słuchowego i wzrokowego, trudności w czytaniu i pisaniu. Organizuje właściwą pomoc – terapię logopedyczną  indywidualną  bądź grupową. Współpracuje z rodzicem, wychowawcą klasy i zespołem nauczycieli.

Terapeuta  stosuje zasady  zgodne z etyką i sztuką logopedyczną oraz szereg uznanych  metod innowacyjnych,  do których ma uprawnienia , w celu zwiększenia skuteczności terapii  tj.

• METODA DYNA-LINGUA M.S   PSYCHOSTYMULACJI MOWY I MYŚLENIA
          • METODA DENNISONA czyli KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA (Edu-K)
          • METODA WERBO-TONALNA P.Guberina
          • METODA DOBREGO STARTU (MDS) Marty Bogdanowicz